Prof. Dr. Bekir KARLIAĞA

Prof. Dr. Bekir KARLIAĞA

1947 yılında, Adıyaman’ın Besni ilçesinde dünyaya geldi.6 yaşında, babasından Kur’an-ı Kerim ve Arapça öğrenmeye başladı.1955 yılında, Urfa’ya giderek klasik usulde Arapça ve dini ilimler öğreten özel medreselerde eğitim gördü.1959 yılında, Diyarbakır ve çevresinde, Arapça, Farsça ve dini ilimler eğitimi veren medreselerde öğrenimini tamamlamaya çalıştı.

1961 yılında, İlkokul diploması alarak, Maraş İmam Hatip Okulu’na girdi, 1968 yılında mezun oldu ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nda Edirne’nin Keşan İlçesi Vaizi olarak göreve başladı. Aynı yıl, İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nü kazandı ve İstanbul, Üsküdar Vaizliği görevine atandı.

1972 yılında, İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun olduktan sonra, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümünde başladığı Felsefe lisans öğrenimini 1977 yılında tamamladı. Aynı yıl, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Türk-İslam Düşüncesi Tarihi Kürsüsü’nde Doktora çalışmasına başladı.

1980 yılında, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Türk-İslam Düşüncesi Tarihi Kürsüsü Başkanı Sayın Prof. Dr. Nihat Keklik’in başkanlığında hazırladığı “İslam Kaynakları ve Filozofları Işığında Pythagoras ve Presokratik Filozoflar” başlıklı teziyle Felsefe Doktoru unvanını aldı.

1977 yılında, İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nde Felsefe ve Mantık Asistanı olarak başladığı akademik kariyerine, 1982 yılında bu kurumların İlahiyat Fakültesi’ne dönüştürülmesi üzerine, Yardımcı Doçent ve Kelam Bölümü Başkanı olarak devam etti.

1984 yılında, Paris’e giderek bir yıl süreyle İslam düşüncesinin Batı düşüncesine etkileri konusunda ilmi araştırmalar yaptı.1987 yılında, Doçent oldu ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Felsefesi Bölümü Başkanlığı görevine getirildi.1993 yılında Profesör oldu. 2008 yılında kendi isteğiyle emekliye ayrılıncaya kadar 12 yıla yakın bir süre Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Felsefesi Bölümü Başkanlığı görevini sürdürdü.

Emekli olduktan sonra, Türkiye’nin ilk akademik medeniyet araştırmaları merkezi olan Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi’ni (MEDAM)ı kurdu. Aynı yıl Başbakan Müşaviri ve Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Kurulu Başkanlığı görevine getirildi.Bu çerçevede Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsü’nün (MEDİT) kuruluşunu gerçekleştirdi.