1. TOPLANTI

  image

  Genel Kurul İlanı

  Derneğimizin Olağan Genel Kurul toplantısı 19 Mart 2021 Cuma günü 14.30’da Molla Hüsrev mah. Kalender Mektebi sk. No: 1 Vezneciler Fatih İSTANBUL adresinde gerçekleştirilecektir. Salt çoğunluğun sağlanamaması durumunda ikinci toplantı 30 Nisan 2021 Cuma günü saat 14.30’da Molla Hüsrev mah. Kalender Mektebi sk. No: 1 Vezneciler Fatih İSTANBUL adresinde yapılacaktır. Sayın üyelerin toplantıya katılmaları saygı ile rica olunur.

 2. MÜZAKERE

  image

  Allahsız Ahlak Mümkün mü?

  Bu seminerimizde önce Dr. Enis Doko "Allah'sız Ahlak Mümkün mü?" başlıklı kitabının tanıtımını, ardından Dr. Hümeyra Özturan ve Dr. Yasin Ramazan Başaran değerlendirmesini yapacak. Ilgilileri bekleriz.

 3. KONFERANS

  image

  Ayşe Şule Yüksel: Sosyal-Ahlaki Akıl Yürütme: Sosyal Dışlama Bağlamında Gelişimsel Bir Yaklaşım

  Yeni yılın ilk seminerinde, İngiltere Exeter Üniversitesi Psikoloji Bölümü, Sosyal ve Gelişimsel Psikoloji alanında doktorasını yapmakta olan Ayşe Şule Yüksel, bize doktora araştırmasından sosyal-ahlaki akıl yürütme çerçevesinde teorik ve deneysel bilgiler sunacak. İlgilileri bekleriz.

 4. DERGİ

  image

  Din ve Felsefe Araştırmaları 4. Sayısı Yayımlandı

  Din Felsefesi Derneği'nin 2018 yılında ilk sayısı yayımlanan Din ve Felsefe Araştırmaları dergisi 4. sayısına ulaşmıştır.

 5. ATÖLYE

  image

  Çağdaş Felsefi Bilinç Kuramları 13-15 Eylül 2019

  Bu yılki atölye çalışmasında, gitgide yaygınlaşan ve derinleşen felsefi bilinç kuramlarının müzakeresini yapmayı hedefliyoruz. Bilindiği üzere klasik dönemden aşina olduğumuz “bedenden bağımsız bir ruh var mıdır” sorusu, artık metafizik bir problem olarak ya da metafizikle ilgili tartışmalar bağlamında değil, natüralizm içinde “bilinçli bir canlı olmak nedir” şeklinde sorulmaktadır. Atölye çalışmasında şu soruların cevapları aranacaktır: Ele alınan kuramların temel iddiaları nedir? Bu iddiaların gerekçeleri nelerdir? Kuramlar tutarlı ve/ya geçerli midir? Kuramların güçlü ve zayıf yönleri nelerdir? Kuramların başlıca eleştirileri nelerdir? Kuramların bilinçle ilgili açıklama getiremediği bir konu var mıdır? Bu bağlamda kuramlara yöneltilebilecek temel eleştiriler nelerdir? Bu kuramların dini ve ahlaki sonuçları nelerdir?​

Video Galeri Tümü
Etkinlik Takvimi Tümü